Arcam Solo UNO

Arcam Solo UNO

Arcam Solo UNO to nowoczesny, audiofilski system stereo all-in-one. Urządzenie charakteryzuje się szeroką funkcjonalnością. Użytkownik może odtwarzać muzykę wykorzystując funkcje strumieniowe, UPnP, AirPlay czy Chromecast (Google Cast).

Arcam Solo UNO

Oprócz klasycznych wyjść głośnikowych użytkownik ma także do dyspozycji wyjście subwooferowe, które umożliwia stworzenie konfiguracji 2.1, poprawiając tym samym przetwarzanie najniższych częstotliwości. Z internetem możemy połączyć się zarówno bezprzewodowo, jak też przewodowo. Obudowa stanowi odlew stopu cynku z chromowanym dolnym wykończeniem.

Arcam Solo UNO

Produkt jest nowy, oryginalnie zapakowany. 

Funkcjonalność

Amplitunery stereo to połączenie klasycznego wzmacniacza stereo oraz tunera radiowego AM/FM. Ich największą zaletą jest cena oraz ilość zajmowanego miejsca, wadą zaś słabsza jakość dźwięku od porównywalnych cenowo wzmacniaczy.

Amplitunery coraz częściej wypierane są przez zintegrowane systemy stereo wyposażone nie tylko we wzmacniacz stereo oraz tuner radiowy AM/FM, ale także odtwarzacz CD oraz funkcje strumieniowe w postaci odtwarzania plików cyfrowych audio np. MP3, WMA, FLAC, WAV i innych. Niektóre produkty legitymują się nawet wbudowanym modułem Wi-Fi oraz możliwością współpracy z urządzeniami Bluetooth – smartfonami i tabletami.

Specyfikacja techniczna

Moc ciągła (RMS):

Moc RMS - Root Mean Square - czyli ciągła, skuteczna, znamionowa. Oznacza realną moc, z jaką urządzenie może pracować przez długi okres czasu. Dlatego jest wskaźnikiem, który informuje o rzeczywistych możliwościach kolumny, wzmacniacza, amplitunera itd.

W specyfikacjach i, szczególnie, reklamach, często podaje się moc szczytową - tzn. maksymalną moc, którą urządzenie może osiągnąć, ale tylko przez chwilę. Jest wielokrotnie wyższa od mocy ciągłej. To często stosowany chwyt marketingowy, na który należy uważać.

25W
Typ:

Typ wzmacniacza określany jest przez rodzaj zastosowanych w nim elementów wzmacniających. Starszą konstrukcją, stosowaną powszechnie do lat 60. XX wieku są wzmacniacze lampowe, wykorzystujące wzmacniacze elektronowe. Charakteryzują się one typowym, ocieplonym brzmieniem, mającym wielu zwolenników. Wzmacniacze tranzystorowe to bardziej nowoczesna konstrukcja, wykorzystująca tranzystory bipolarne i polowe (MOSFET).

Spotyka się również układy hybrydowe, w których najczęściej sekcja przedwzmacniacza oparta jest na układzie lampowym, zaś wzmacniacza na tranzystorach.

 

Tranzystorowy
SEKCJA AUDIO: ------
Przedwzm. gramofonowy: 

Sygnał płynący z gramofona liniowego jest bardzo słaby i, aby móc współpracować z wejściami liniowymi we wzmacniaczach, potrzebuje dodatkowego wzmocnienia. Tę funkcję spełnia przedwzmacniacz gramofonowy, który podbija sygnał i przystosowuje go do dalszej pracy.

Przedwzmacniacze gramofonowe są oddzielnymi urządzeniami, które stosuje się w obwodzie. Niektóre amplitunery jednak posiadają dedykowane wejścia gramofonowe, które przepuszczają sygnał przez przedwzmacniacz.

 

NIE
Stosunek sygnał/szum:

Stosunek sygnału do szumu (SNR) wyrażany w dB oznacza różnicę pomiędzy użytecznym sygnałem dźwiękowym a szumami toru audio. Im wyższy poziom tego wskaźnika, tym lepszy, czystszy, mniej zanieczyszczony dźwięk.

 

117dB
Pasmo przenoszenia:

Zakres częstotliwości fal dźwiękowych, jakie jest w stanie wyemitować urządzenie. Mieści się ona najczęściej w granicach słyszalności człowieka, które przyjmuje się jako 16 - 20.000Hz. Należy jednak pamiętać, że różnią się one w zależności od osoby.

Szczególnie słyszalne są różnice w dolnym paśmie przenoszenia głośników i kolumn. Część populacji nie słyszy już dźwięków powyżej 16.000Hz. Im niższe częstotliwości jest w stanie przenosić głośnik, tym pełniejszy dźwięk. Najniższe dźwięki odczuwane są przez słuchacza jako drgania powietrza, co dodatkowo poszerza doświadczenia brzmieniowe.

 

10 - 20.000Hz
Czułość wejścia:

Jest to napięcie, z jakim do urządzenia (wzmacniacza, odtwarzacza CD) powinien być doprowadzony sygnał. Odpowiednia wartość napięcia zapewnia prawidłowe wzmocnienie lub przetworzenie sygnału. Czułość podaje się w mV.  

 

AUX: 2V
UPnP: 

Universal Plug and Play (UPnP) jest protokołem typu P2P umożliwiającym urządzeniom sieciowym i aplikacjom na współpracę i komunikację bez uprzedniej konfiguracji użytkownika. Jest architekturą rozproszoną i otwartą - komputer wyposażony w UPnP automatycznie konfiguruje swoją kartę sieciową oraz udostępnia informacje o stanie bramy sieciowej. Dzięki temu kompatybilne urządzenia i aplikacje sieciowe mogą natychmiast zostać uruchomione, bez konieczności dodatkowej konfiguracji (za wyjątkiem sieci zabezpieczonych hasłem).

W branży AV podstawowym celem UPnP jest interoperacyjność pomiędzy urządzeniami sterującymi a sprzętem AV. Przykładowo, amplituner obsługujący ten protokół jest w stanie indeksować i odtwarzać pliki audio z serwera NAS bez konieczności dodatkowej interwencji urządzenia sterujacego.

 

TAK
AirPlay:

Technologia bezprzewodowego przesyłu danych opracowana przez firmę Apple. Umożliwia przesyłanie muzyki z iPode'ów, iPhone'ów, iPadów itd. bezpośrednio do urządzeń audio (amplitunerów, głośników bezprzewodowych).

AirPlay, w porównaniu do Bluetooth, posiada większy zasięg (10-20m) oraz używa bezstratnej kompresji dźwięku.

 

TAK
Bluetooth:

Technologia bezprzewodowego przesyłu danych opracowana w Szwecji w 1994 roku. Współcześnie jest szeroko wykorzystywana w takich urządzeniach, jak telefony, tablety, komputerowe urządzenia peryferyjne, nawet samochody. Umożliwia bezprzewodowe przesyłanie muzyki z nadajników Bluetooth bezpośrednio do urządzeń audio (amplitunerów, głośników bezprzewodowych).

Bluetooth, w porównaniu do AirPlay, posiada mniejszy zasięg (10-15m) oraz używa kompresji dźwięku. Przy użyciu kodeków AAC i aptX jakość brzmienia jest jednak znacznie wyższa.

 

TAK
Inne złącza:

Pozostałe rodzaje złącz, niewymienione w powyższej specyfikacji.

 

AUX
Wyjście subwooferowe:

Subwoofery w przeważającej większości są konstrukcjami aktywnymi - tj. posiadają własny wzmacniacz. Z tego względu w urządzeniach audio-video wyjścia subwooferowe wyprowadzane są z poziomu przedwzmacniacza. Subwoofer korzysta wówczas ze swojego wzmacniacza oraz może korzystać z ustawień i korekcji brzmienia np. amplitunera.

 

TAK pojedyncze
Wyjścia głośnikowe: 1 komplet
INNE: Wysokiej jakości wzmacniacz
:: Aluminiowa obudowa
:: Prosty system
:: GoogleCast, AirPlay 2, uPnP Streamer
:: Zoptymalizowany pod kątem niskiego poziomu hałasu i zniekształceń
:: Wysokiej jakości obwody
Pilot: NIE
Zasilacz: 100–240VAC, 50/60Hz
Wysokość: 5.2cm
Szerokość: 14cm
Głębokość: 21.3cm
Waga: 1.5kg
Gwarancja: 24 miesiące